24 hours in San Francisco

San Francisco definitely deserves more than 24 hours, but sometimes that is all you have. If you end up staying in this amazing city for just a day, here’s a list a things to do in such a short time.

1. Rent a bicycle

To cycle around the city and explore what it has to offer is the most interesting and fun thing to do in any city. San Fran is super bike friendly and the bike paths are around the whole town.

For the most scenic view start at Pier 39, spot sleeping sea lions and continue through the Fishermans Wharf, then along the waterfront, marina and over the world famous Golden Gate Bridge.

If you still feel fit, ride your bike up to Battery Point for amazing views.

There’s plenty of other routes you can take around the city, or even escape the city rush to nearby little towns.

Our tip: Morning hours for Fishermans Wharf are the best. Avoid crowds and rent you bike as a first thing in the morning.

2. Swing under the Golden Gate Bridge

After your visit to the lookout in Battery Point, continue further and turn to Kirby Cove Campground. The long path will lead you towards a camping area with beautiful beach overlooking the Golden Gate. Its suitable for walking or mountain biking and you’ll definitely work up a sweat on the way back up.

Our tip: If you are looking for a cheap accomodation, camping in Kirby Cove is the way to go. For $25 for a site up to 8 people with stunning views.

3. Take a ride on the Cable Car

For the famous ride you can hope on anywhere though for the best experience start at the bottom at Hyde street. The ride will cost you $7 (or $17 for a day pass) but will definitely save you some energy on the super steep hills.

Our tip: This is not a movie scene, don’t jump on the tram while it’s moving or you’ll be kicked off (Zuzana found out the hard way)

4. Walk, ride or drive down Lombard street

Driving down Lombard street is the most fun. Challenge your driving skills in this crazy curvy little street. It is also a great photo opportunity to see beautiful houses, gardens and architecture in the the area.

5. Explore Mission District

Mission District is one the most interesting suburbs of San Francisco. Head to this area in the afternoon for a nice walk through vintage stores, music shops, coffee bars or picknick at Dolores Park. In the evening explore diversity of cuisines and hip venues.

Our tip: The most lively street is Valencia Street.

Driving and parking in San Fran can be very challenging. Carefully study each street sign and make sure you avoid parking during the street cleaning. We found that the best thing was to park for free up in one of suburbs like Presidio Heights and do as the locals do; ride public transport and work on our leg muscles up and down the steep streets.

Photo Credit: http://www.10best.com

24 hodín v San Franciscu

San Francisco si bezpochyby zaslúži viac ako deň návštevy, ale občas jeden deň je to, čo človek má. Ak náhodou cestujete cez toto užasné veľkomesto, tu je zoznam atrakcií, ktoré sa dajú stihnúť za 24 hodín.

1. Prenajmite si bicykel

Jedným z najzaujímavejších spôsobov ako spoznať dané mesto je na bicykli. San Francisco má množstvo cyklotrás, niektoré dokonca vedú až k okolitým pobrežným mestečkám, kde sa dá nádherne uniknúť ruchu veľkomesta.

Tou najvyhľadávanejšou je trasa začínajúca od móla Pier 39, kde môžte celoročne pozorovať spokojne oddychujúce tulene.

To je samozrejme len začiatok. Svoju cyklo túru zamierte popri pobreží až cez známy most Golden Gate Bridge.

Ak však túžite po panoramitickom výhľade, pozbierajte zvyšky svojej energie a zamierte si to do kopca na Battery Point.

2. Pohojdajte sa pod Golden Gate Bridge

Po návšteve Battery Poit, pokračujte ďalej a to smerom ku kempu Kirby Cove. Dlhá, prašná cesta vás povedie až k pláži s miliónovým výhľadom na slávny most. Cesta je vhodná pre chodcov alebo horské bicyckle, ale rátajte s tým, že pri návrate sa aj zapotíte.

Tip: Ak hľadáte lacné ubytovanie, Kirby Cove Campground ponúka noc (miesto pre stan až pre 8 ľudí ) za 28 dolárov.

3. Odvezte sa na Cable Car

Na “káblovku” môžte nasadnúť takmer kdekoľvek, avšak pre jeden z naj zážitkov začnite od Hyde street. Jedna jazda vás vyjde na 7 dolárov alebo celodenný lístok si môžte zakúpiť za $17.

Tip: Nesnažte sa napodobniť scény z filmov. Na cable car sa neskáče za jazdy. Šoférov to vie mierne “rozľadiť” a dajú vám to pocítiť 🙂

4. Prejdite sa alebo šoférujte cez Lombard street

Otestujte si svoje šoférske schopnosti na tejto serpentínovej uličke. Samozrejme, ak nevlastníte dopravný prostriedok, prechádzka touto časťou stojí za to. Odmenou vám bude užasná architektúra so španiesko-mexickým vplyvom, krásne parky a záhrady v okolí.

5. Objavte čaro štvrte Mission District

Táto časť mesta bola označená za druhú naj hispterskú v USA. Či je to naozaj tak, musíte posúdiť sami, avšak nášteva má určite niečo do seba. Na Mission Distric si zamierte na poobedné potulky po vintage obchodoch, obchodoch s vinylovými platňami a útulnými kaviarňami. Prípadne piknik v Doleres Park. Večer táto časť mesta ožíva, a nájdete tu množstvo reštaurácií s kuchyňami z celého sveta, cool bary a kluby.

Tip: Valencia street je tou najživšou ulicou v Mission District.

Šoférovanie a parkovanie môže byť v meste ako je San Francisco náročné. Pozorne sledujte tabule umiestené na okraji ciest a veľkú pozornosť dajte na “street cleaning day”, kedy vaše auto bude odtiahnuté ak v daný moment parkujete v tomto vymedzonom čase. Parkovanie zadarmo je taktiež pekný háčik. My sme našli víkendové parkovanie v okolí časti Presidio Heights a ako miestni, používali sme mestskú dopravu.