Salkantay trek: 5 dňová túra na magické Machupicchu

Machupicchu

For English version click here

Vidieť Machupicchu bol jedným z mojich najväčších cestovateľských snov. Vedela som, že sa neuspokojím len so samotnými zrúcaninami ale chcela som preskúmať okolie, prírodu a miestne komunity. A keďže naše doterajšie cesty plynuli tak povediac samy od seba, samozrejme, že sme zmeškali známy Inca Trail, ktorý je nutný zarezervovať niekoľko mesiacov vopred.

Pretože milujeme hory a výzvy všetkého druhu naša voľba, padla na Salkantay Trek organizovaný spoločnosťou Salkantay Trekking.

Náš 5 dňový výstup začal riadnym briefingom deň pred štartom, profesionálny prístup hneď od začiatku nás milo potešil. Počuli sme mnoho príbehov o tom, ako zle boli zorganizované niektoré výstupy, ako sa strava nedala jesť, preto výber tej správnej agentúry bol pre nás veľmi dôležitý.

Deň prvý

Celkom ľahký začiatok, 12km túra do nášho kempu, kde sme mali možnosť spať v sklených iglu a pozorovať nekonečnú hviezdnu oblohu. Deň bol ukončený výstupom k jazeru Humantay vo výške 4,200 a priam dokonalou trojchodovou gurmánskou večerou.

Iglu na Salkantay Trek

Salkantay Trek

Deň druhý

Budíky sú zakázané na Salkantay, za to jemné prebudenie od našeho sprievodcu Jorge-ho s horúcim čajom s koka listou vôbec nebolo až také zlé. Druhý deň je náročný, najchladnejší s najväčšom nadmorskou výškou. 22km dlhá trasa s výstupom do výšky 4,600 m.n.m je bezpochyby hodná všetkého potu, hneď ako dosiahnete Salkantay prielom, výhľad je priam neskutočný. Masívne hory a ľadovec sú dych berúce. Z prielomu pokračuje trasa postupne smerom nadol do dažďového pralesu, avšak na úžasnom výhľade sa nič nemení a kvalita jedla taktiež zostáva na vysokej úrovni.

Deň tretí

Tretí deň nám bolo dovolené si trošku prispať a prebudenie s horúcim koka čajom bolo naplánované až na 5:30. Polovičný ľahký deň s 12 km trasou viedol cez úplne iné prostredie. Počasie bolo priam tropické ako sme zostupovali nižšie do údolia a džungle a míňali kávové, marakujové a avokádové plantáže. Deň sme zakončili priam fantasticky, v prírodných horúcich kúpeloch s typických koktailom Pisco Sour.

Deň štvrtý

Ďaľší náročný deň s naplánovanou 22km dlhou trasou avšak poväčšine dolu kopcom, čo vôbec nebola zábava. Bolo to taktiež prvý krá kedy sme z diaľky vzhliadli Machupicchu. Po príchode do stanice Hidroelectrica náš čakalo ešte ďaľších 10km šlapania popri trati až do mesta Aguas Caliente, kde sme prespali v hoteli a konečne sa po niekoľkých dňoch osprchovali.

Salkantay Trek

Salkantay Trek

Salkantay Trek

Jayero Humantay

Deň piaty

Machupicchu deň. Jeej. Pretože sme sa rozhodli si to pekne vyšliapať na Machupicchu a nie lenivo využiť autobusy ako mnoho iných turistov, bolo nutné byť pred otváraciou bránou pred 5 ráno.

Výstup k Machupicchu nám zabral necelú hodinku, ale nebola to žiadna malina. Kráčať v tme, chlade, hmle prudkými schodmi nahor bolo naozaj únavné. Hmlisté počasie zaostalo s nami až do obeda. V rámci Salkantay treku sme mali zarezerovaný aj výstup na Machupicchu horu, ktorej otvárací čas bol rozdelený na dve časové obdobia. Náš rad padol medzi 9-10 hodinou ráno. Začali sme teda ďalší výstup smerom nahom ešte prudšími schodmi prastarých Inkov v nádeji, že hmla postupne pomizne a nám sa naskytne krásny výhľad na Machupicchu. Po hodine a 10 minútach sme dorazili na vrchol a nevideli sme absolútne nič. Ale ako sme šliapali smerom nadol, hmla postupne vyprchávala a nám sa konečne naskytol priam magický pohľad na ruiny Machupicchu, zelené terasy posadené v nádherných horách.

Jeden z najzapamätateľnejších momentov aké sme kedy zažili.

Machupicchu

Machupicchu

 

Ako si vybrať tú správnu agentúru?

Na trhu je množstvo spoločností, ktoré ponúkajú Salkantay Trek, za menej ako sme zaplatili my. Avšak dávajte pozor za čo platíte a za čo nie. Náš výber po mnohých odporúčaniach padol na Salkantay Trekking. Cena celého výletu nás vyšla na $460 a zahŕňala úplne všetko. Žiadne skryté položky.

A to: ubytovanie, 3 x hlavné jedlo, spacáky do -15 stupňov, turistické paličky, vstup na Machupicchu, vstup na horu Machupicchu, vlak a autobus naspäť do mesta Cusco.

Ako sa zbaliť a čo si vziať so sebou?

Jedlo

Bude vám ponúknuté naozaj veľké množstvo jedla. To nežartujeme. Dokonca maškrty, ktoré si môžete so sebou zbaliť na túru, čiže nemusíte baliť dodatočné jedlo. Voda je poskytnutá prvé tri dni a to aj počas túr. Potom je možné si vodu alebo dokonca aj pivo zakúpiť počas výstupov u miestnych predavačov.

Oblečenie

Spoločnosť ponúka cestovnú tašku, do ktorej si budete musieť zbaliť 7 kg svojich osobných vecí. Nezabudnite, že prvú a druhú noc bude chladno, avšak potom sa už presúvate do nižšej nadmorskej výšky a teploty budú priam tropické.

Vrstvenie je kľúč, nezameriavajte sa na jednu teplú bundu.

Zabaľte si:

 • Termo prádlo
 • Mikinu/sveter
 • Nepremokavú bundu. Tá, na ktorú nedám dopustiť je bunda značky Columbia s funkciou Omni Heat, čiže aktivuje a uchováva teplo pri pohybe. Podobnú nájdete tu.

Pre pánov, Brendon veľmi odporúča bundu značky Marmot. Podobnú nájdete tu.

 • Teplé ponožky
 • Plavky
 • Krátke nohavice
 • Čiapku, rukavice, klobúk
 • Obuv na túru. Topánky značky Columbia u mňa vyhrali. Sú ľahké, pohodlné a nemusela som ich ani lámať, komfort hneď od začiatku.
 • Slnečné okuliare. Ak hľadáte nový kvalitný pár, pozrite značku The Cassette Company. S týmto kódom 20off1712 získate zľavu 20% a spoločnosť a vy pomôžete kúpou ľuďom v núdzi.
 • Sprej proti komárom a ochranný opaľovací krém, povinne.

Tipy na Machupicchu

 • Ak sa rozhodnete si to na Machupicchu vyšliapať namiesto autobusov, vezmite si tričko na prezlečenie. Zapotíte sa určite.
 • Vo vnútri areálu nie sú toalety, preto nezabudnite použiť toalety pred vstupom.
 • Jesť nie je dovolené vo vnútri areálu Machupicchu, avšak zoberte si so sebou dostatok vody a občerstvenie. Vonku sa totiž nachádza len jedna veľmi predražená reštaurácia.
 • Opustiť areál Machupicchu a znova doň vstúpiť máte dovolené len raz. Čiže využite túto priepustku na toaletu a jedlo.