Kolumbia: Vášeň, hrdosť, syr a cukor.

Cocora Valley

Cocora Valley

For english version click here.

Ako sme cestovali smerom na juh, postretávali sme mnoho turistov, ktorí sa presúvali na sever a pre ktorých sa Kolumbia stala tou naj krajinou. Zaujímavé však bolo to, že ani jeden z nich nevedel presne povedať, čo je na Kolombii také užasné a čo bol ten špecifický moment, ktorý spravil túto krajinu tou nezabudnuteľnou. A pri písaní tohto blogu, sama neviem vypichnúť jednu či dve veci. Nie je to jednoducho mesto, či obec, alebo typické jedlo, zábava, príroda, historické pamiatky alebo história sama o sebe. Bez pochyby sú to určite všetky tieto dôvody, avšak vášeň a energia miestnych ľudí je to čo spája a tvorí Kolumbiu.

Kolumbijčania sú priateľskí, srdeční, vítajúci, vášniví, hrdí a plní energie. Nezáleží na tom či to je hudba, futbal, mesto, jedlo, história, milujú všetko a s vášňou a nespútanou energiou vám radi povedia o všetkom čo vedia, až tak, že sami budete cítiť ich hrdosť a lásku k tejto krajine.

Ten hlavný faktor, prečo sa Kolumbia aj pre nás stala nezabudnuteľnou bol ako sme boli vítaní každým dňom počas 6 týždňov nášho pobytu.

Najnebezpečnejšia krajina na svete?

Nie je to tak dávno, kedy bola Kolumbia označená za jednu z najnebezpečnejších krajín na svete. A dnes je to jedna z najnavštevovanejších krajín a obľúbená destinácia backpackerov. V roku 2002, v období kedy Kolumbia zažívala ťažké časy, krajinu navštívilo menej ako pol milióna zahraničných turistov. V roku 2016 sa Kolombia stala jednou z „in“ destinácií a privítala cez 3 milióny turistov.

Od nezabudnuteľných Karibských pláží, po mohutné Andy dosahujúce takmer 6,000 m.n.m, a opäť nadol do dažďových pralesov, príroda je taká mnohotvárna ako skoro v žiadnej inej krajine na tejto planéte. Kolumbia má taktiež živelné rieky, jazerá, púšte a prázdne „surf breaks“ pre milovníkov surfovania.

Taktiež všetkým známy fakt o tom ako Kolombia produkuje kokaín do celého sveta, je niečo, na čo Kolumbijčania nie sú ani náhodou hrdí. Kokaín sám o sebe pre Kolumbiu nie je spájaný so zábavou s kamošmi na párty ako v iných krajinách západného svete ale je symbolom sĺz, bolesti, strachu a spomienkou na jedny z najhorších čias aké krajina zažila.

Citlivou témou pre miestnych sú otázky spájané so známym kriminálnikom Pablom Escabarom. Nie je to nič na čo by krajina mala byť hrdá, a radšej by zabudla na tieto ťažké časy.

A Kolobijčania sú naozaj majstri v zabúdaní na zlé časy a v oslavovaní všetkého dobrého. Ako sme sa dozvedeli zo skvelej pešej túry po meste Medellin (Free walking tours), mesto čelilo mnohým vážnym prekážkam ako drogové kartely, neskôr vláda alebo zástancovia skupiny FARK.

Napriek všetkému zlému, Medellin počas tejto éry dokázal postaviť metro ako jediné mesto v Kolombii, ktoré nebolo len dopravným prostriedkom ale stalo sa dôležitým kultúrnym symbolom pre krajinu. Symbolom reprezentujúcim hrdosť, vášeň a časy kedy sa Kolombijčania sa dokázali spojiť a postaviť niečo výnimočné. Dodnes je metro v meste Medellin nedotknuteľné, bez špiny, grafitov, násilia a je niečím na čo je Kolombia hrdá.

Medellin v noci

Medellin

Futbal v Medellin

Jedlo

Kolumbia má úžasne úrodnú pôdu a podmienky kedy môže pestovať takmer čokoľvek. My sme boli doslova rozmaznávaní tropickým ovocím, o ktorého polovici sme nikdy ani nepočuli. Každé ovocie a zelenina je obrovské, čerstvé, organické a veľmi lacné. Nanešťastie, to je tak asi celé kde to skončí. Kolumbijčania majú dosť zlú životospávu, a namiesto surového ovocia všetko ide do džúsov s veľkou dávkou cukru. A milujú sladké v akejkoľvek forme. A taktiež všetko vyprážané, sladký chlieb a syr vo všetkej možnej podobe. Klasický dezert je ovocný šalát. Pozor, nedajte sa však obámiť. Je to kondenzované ovocie, s dávkou šľahačky a postrúhaným syrom. Alebo „Copa Queso“ kde dostanete len ovocie s riadnou dávkou strúhaného syra. Taktiež horúca čokoláda je podávaná s kúskom miestneho syra.

Ovocný šalát

Hudba

Nie je to len tradičná hudba, ktorá dominuje krajinou ale taktiež známy reggaeton ktorý sa stal hitom po celej Latinskej Amerike. Buďte pripravený na veľkú intenzitu tých istých skladieb. Keď Kolumbijčania milujú určitú skladbu, neboja sa ju pustiť aj 100x za sebou, niekoľko krát denne.

Taktiež salsa tanec je tradičným prvkom Kolumbie, čiže nenájdete osobu, ktorá by nevedela kroky. Najmä v meste Cali, ktoré je považované za rodisko salsy, je užasné videť že ľudia dokážu vyraziť za tancom aj v strede týždňa, bez toho aby mali bláznivú noc plnú alkoholu.

Čo treba vidieť v Kolumbii?

Koloniálna architektúra je taktiež dominantou aj v Kolumbii. Náša prvá zastávka patrila mestu Cartagena, na severe karibského pobrežia. A bola to bezpochyby láska na prvý pohľad. Farebné budovy z ktorých prevísajú fialové brečtanové kvety, prastará dlažba, tropické podnebie je priam vhodné na letné túlanie sa po tomto čarovnom mestečku. Cartagena ponúka obrovské množstvo reštaurácií, barov, klubov a stáva sa tak populárnou destináciou pre rôzne vekové kategórie.

Taganga

Severne od Cartageny leží malé prímorské mestečko Taganga, známe ako jedno z najlacnejších miest na svete kde môžete absolvovať základný potápačský kurz ($300). Mesto samo o sebe nemá čo ponúknuť, teda okrem veľkého množstva smetí, ktoré sú aj výsledkom turizmu na ktoré toto malé mesto stále nie je pripravené. Ak sa rozhodnete navštíviť Tagangu, stavte na ubytovanie v Casa Moringa, poskytujúci krásny výhľad na záliv a taktiež nie zlý západ slnka.

Tayrona

Tayrona Národný Park

Cartagena

Mesto Cartagena

Santa Marta

Santa Marta je dopravný uzol Kolumbie. Odtiaľto môžete absolvovať množstvo výletov do blízkeho národného parku Tayrona, odtúrovať si to do prastarekého strateného mesta – Lost City alebo si zaletieť na druhý koniec krajiny. Odporúčanou zastávkou a únikom pred horúčavou je dedinka Minca. Hornatá kávová oblasť je čarovným miestom, kde môžete absolvovať jazdu na koňoch v okolitej prírode, ochutnať pravú Kolombíjsku kávu, alebo len tak relaxovať v útulnom hoteli Cocina de Campo.

Medellin

Do toho veľmi rozsiahleho veľkomesta je možné letieť s Viva Colombia zo spomínanej Santa Marty, za ľacnejšiu sumu ako 14 hodinový autobus. Medellin má bohatú históriu a veľmi zanietených futbalových fanúšikov. Mesto si prešlo ťažkými časmi v 80. a 90.rokoch, kokaínová éra ktorej vládol slávny Pablo Escobar takmer zruinovala Medellin a jeho obyvateľov. Neskôr začiatkom milénia to boli rozpory vlády, korupcia polície a armády a občianska vojna s prívržencami skupiny Fark. V dnešnej dobe sa situácia dostáva do tých správnych koľají a miestny obyvatelia sú srdečne radi, že turisti navštevujú ich mesto čoraz viac a náhodné podanie rúk od miestnych ľudí sa vám nevyhne.

Ak chcete spoznať ako žijú miestny obyvatelia, kliknite sem na dve Airbnb ubytovania v širšom centre a v štvrti Poblado, ktoré vrelo odporúčame. Ak ešte nemáte vytvorený účet s Airbnb, kliknite sem a získajte AUD$50 zľavu z prvej rezervácie.

Guatape

Pred ruchom veľkomesta sa skryjete v neďalekom mestečku Guatape. Malebné farebné mestečko ležiace v obrovskom údolí bolo pôvodne úmyselne zaplavené na vytvorenie jazera na tvorbu hydroelektrickej energie. Guatape je známe aj skalou so 740 schodmi z ktorej je veľkolepý výhľad na celé údolie. Kvalitný a lacný hostel nájdete tu.

Guatape

Mestečko Guatape

San Carlos

Je ďalšie menšie mesto, ktoré vidí cudzincov len zriedkavo. Ak túžite zažiť úplne inú atmosféru, spoznať tú pravú Kolumbiu a naučiť sa po španielsky, zamierte si to do Spanish Aadventure v San Carlos. Španielska škola ponúka výuku jazyka dobrodružným spôsobom, kde sú výlety do prírody na dennom poriadku a taktiež komunikácia s miestnymi vašou každodennou domácou úlohou.

San Carlos

Vodopád v San Carlos

Ak máte namierené do kávovej oblasti, zastavte sa v meste Jardin. V tomto farebnom meste zažijete veľa zábavy, najmä v nedele, kedy miestne námestie hosťuje trhy až do neskorých večerných hodín. Farebné budovy, krásne okolité hory, vodopády a taktiež paragliding sú aktivity, ktoré by ste nemali zmeškať.

Avšak našim najobľúbenejším miestom sa stalo Salento a Cocora Valley známa najvyššími palmami na svete. Údolie ponúka jazdy na kônoch, túry, skvelé reštaurácie v meste Salento a nezabudnuteľný výhľad na dlhočizné palmy. Nezabudnite si zbaliť občerstvenie na piknik.

Lacné a útulné ubytovanie v Jardin nájdete v hosteli Canto de Agua a v Salento tu.

Ako sme prvý krát prekročili mohutné Andy na ceste do Bogoty, naskytol sa nám nezabudnuteľný pohľad na prekrásnu Kolumbijskú prírodu. Vrelo odporúčame jazdu autobusom pred lietadlom a neminú vás kaňóny, vodopády, rieky, týčiace sa vrcholy hôr počas niekoľkých hodín.

Stará časť mesta Bogota je veľmi cool, s množstvom kaviarní, reštaurácií, barov a pivární. Jedna z atrakcií, ktorá nám bola odporúčaná mnohými backpackarmi je graffitti a street art tour. Bogota je pokrytá grafitmi kdekoľvek sa len pozriete a keďže streetart nie je nelegálny v meste, autori potrebujú len povolenie od majitela budovy. Samotná prehliadka neponúka len prezentáciu diel, ale detailnú prednášku o histórii a politickej situácii krajiny a mesta, ktorá ovplyvnila jednotlivé grafity. Útulný hostel v starom meste nájdete tu.

Jardin

Mestečko Jardin

Bogota

Bogota street grafity.

Z Bogoty sme sa presunuli do teplého počasia a to do rodiska salsy, Cali. Prechádzka mestom Cali bola veľmi príjemná, keďže teplota celoročne tu dosahuje príjemné jarno-letné teploty. Večery sú venované lekciám salsy. Keďže hovoríme o rodisku tohoto tanca, určite nebudete mať núdzu o skvelé tanečné večery. Bolo príjemné vidieť miestnych ľudí si ísť zatancovať v strede týždňa bez úmyslu mať večer plný alkoholu. A sľubujeme, že budete mať možnosť vidieť naozaj skvelých tanečníkov a úžasné predstavenia. Ak ste úplným nováčikom, vsaďte na zopár lekcií. Hostel Pelikan Larry ponúka zadarmo lekcie, raňajky a útulné ubytovanie.

Niečo úplne odlišné nás čakalo v malej dedinke San Cipriano. A to hlavne vďaka doprave. San Cipriano je malé afro mestečko, skryté v džungli bez ciest, zato so starou železničnou traťou. Miestny ľudia prišli k zaujímavému a zároveň strašidelnému nápadu ako využiť túto formu dopravy. A používajú pritom motocykel, kde zadné koleso balansuje na trati a predné tlačí dosku na ktorej sa prevážajú nielen ľudia ale jednoducho všetko. Trať je jednokoľajná, čiže buďte pripravení, že občas treba zoskočiť za jazdy ak sa oproti vám rúti iná motorka. Pozrite s ako to celé funguje v našom videu.

Poslednou zastávkou pred vkročením do druhej krajiny Južnej Ameriky, Ekvádoru, bolo koloniálne mesto Popayan. Známe aj ako biele koloniálne mesto, ktoré nás dostalo svojou čistotou a krásou. Za hostel sme si zvolili Park Life Hostel, ktorý sa nachádza hneď vedľa kostola a počas večernej omše máte možnosť počuť spev zboru. Ak plánujete navštíviť kostol Ipiales, ktorý sa nachádza na hraniciach s Ekvádorom, odporúčame ísť nočným autobusom.

Navštíviť Kolombiu odporúčame každému kto sa zaujíma o….približne hocičo. Pretože to nájdete práve tu.

Typické Kolumbijské ručne vyrobené tašky. Ak máte záujem o kúpu, kontaktujte nás na travelmindedpeople@gmail.com