7 dôvodov prečo musíte navštíviť Peru

Salkantay

Peru je predovšetkým známe vďaka Machu Picchu avšak tieto pozostatky Inkského kráľovstva nie sú jediným dôvodom prečo by ste mali navštíviť Peru. Tu je zoznam miest a atrakcií, ktoré vás prinútia navštíviť túto očarujúcu krajinu.

1. Vyrazte na túru cez veľkolepé hory

Mohutné Andy sa ťahajú cez takmer celú dĺžku Južnej Ameriky a jedny z najveľkolepejších častí sa nachádza práve v Peru. Výstup na Machu Picchu po trase vybudovanej starými Inkami je výstup, ktorý ako prvý pravdepodobne napadne každému. Avšak na severe krajiny, asi 30 hodín autobusom z mesta Cusco, je mesto Huaraz a jeho okolité hory sú miestom kde začína to pravé dobrodružstvo. Huaraz je skvelé miesto na aklimatizáciu, keďže je položené vo výške 3, 052mnm. Tie najznámejšie výstupy sú Huawash a Santa Cruz, s dĺžkou od 3-14 dní so stanovaním, stravou cez nedotknuteľnú prírodu. Uistite sa, že ste na výstup dostatočne pripravení a aklimatizovaní, keďže počas túry sa dostávate do výšky nad 5,000 mnm. Čaj z koka listov je vynikajúci prírodný liek na nevoľnosti z vysokej nadmorskej výšky dostupný úplne všade.

Lagúna 69 je jednodňový výstup k tyrkysovej lagúne položenej vo výške 5,600 mnm. Výstúp patrí medzi tie náročnejšie a to aj vďaka štartu pred 5.hodinou ráno a obťažnejšiemu terénu. Odmenou vám však bude nádherná okolitá príroda, vodopády a malebné údolia pripomínajúce maľbu obrazu.

Výstup na Rainbow Mountain alebo Dúhovú horu je iný ako ostatné hory a to vďaka hýriacim sa červenkastým farbám, ktoré sú vytvorené vďaka minerálom v okolí. Jednodňový výstup taktiež patrí k tým náročnejším a to vďaka nadmorskej výške 5,600 mnm.

Okrem klasickej túry na Machu Picchu po ceste starých Inkov, 5 dňový Salkantay výstup je výborná alternatíva ak túžite vidieť nedotknuteľnú prírodu a máte radi výzvy. V druhý deň tohto výstupu totiž prechádzate cez Salkantay priechod vo výške 5,600 mnm s výhľadom na okolitý ľadovec a úžasný kontrast keď nastáva zostup do dažďových pralesov cez marakujové, kávové a avokádové plantáže.

Ak sa viacej zaujímate o archeologické pozostatky a domorodé osady, Lares Trek je ten pravý výstup a ďalšia možnosť ako sa dostať až k Machu Picchu.

2. Surfujte na najdlhšej vlne na svete

Peru ponúka jedno z najlepších surferských miest na svete. Chicama je označená za najdlhšiu vlnu na svete s dĺžkou 3 km ak sú tie správne podmienky. Avšak nie je to jediné miesto kde sa dá surfovať. V okolí sa nachádza množstvo nepreplnených pláží a dlhé naľavo orientované vlny (point breaks) ako napríklad v mestečku Huanchaco. Toto mesto je veľmi zvláštne, situované v Peruánskej púšti pri pobreží a dá vám pocit ako keby sa nachádzate niekde na Blízkom Východe.

3. Zažite tú pravú oázu v púšti

Huancachina je malé mestečko, oáza plná dobrodružstva. Tu totiž môžete v pieskových dún vytĺcť maximum. Cez pieskové duny sa môžete prechádzať, šmýkať, lyžovať, sandboardovať ale sa adrenalínovo previesť s motokárou – sand buggy. Neďaleko mesta sa nachádza niekoľko vinární, ktoré produkujú Pisco a víno. Tacama je najstaršia vináreň Južnej Ameriky a hodná návštevy a ochutnávky vín.

4. Ochutnajte Ceviche

Toto typické Peruánske jedlo je surová ryba s veľkým množstvom citróna a cibule. Ceviche je možné nájsť úplne všade avšak Lima sa nenazýva len hlavným mestom ale aj hlavným mestom jedla. Tu nájdete rôznorodé variácie Ceviche, s japonským nádychom, Ceviche po Thajsky alebo dokonca vegetariánske Ceviche s hubami.

5. Degustujte Pisco

Peru a Chile vedú odveký spor o tom, ktorá krajina produkuje lepšie Pisco. Hodné vyskúšať v oboch krajinách, prečo nie. Pisco je liehovina vyrobená z hrozna, a Peru produkuje niekoľko variácií. Niektoré sa pijú priamo teda bez miešania, a iné sú špeciálne vyrobené pre koktail Pisco Sour, do ktorého sa pridáva citrónová šťava a bielko.

6. Preskúmajte oblasť starých Inkov

Inkovia boli rodinná dynastia, ktorá kraľovala územiu od severu Kolumbie až po sever Čile v 12-16 storočí AD. Mnoho pozostatkov z architektúry možno nájsť po celom tomto území avšak mesto Cusco a jeho okolie bolo centrom tejto ríše a zrúcaniny v tejto oblasti sú jedny z najväčších a najviac zachovaných. Dokonca v centre mesta, španielske koloniálne budovy, ktoré sú dnes vládne budovy, školy a múzeá boli postavené na zrúcaninách starých Inkov.

7. Objavte miestnu kultúru a tradičné odevy

Tradičné oblečenie je možné vidieť najmä v menších mestách a komunitách avšak zakaždým veľmi zrušujúce vidieť tento tradičný prvok. Každé mesto a každá komunita má svoje tradičné vzory, farby a doplnky. V meste Huaraz sme zhliadli tie najštýlovejšie, elegantné vysoké klubúky a v oblasti Cusca to boli šaty hýriace farbami a klobúky so žltými „ofinami“.